איך מלמדים תינוק לקחת מוצץ לבד?!?

 

כאשר נולדה בתנו הראשונה- הילה החלטנו כהורים להקנות לה הרגלי שינה טובים עוד מההתחלה, קראנו ספרים שונים והתחלנו ליישם, ובזכות זאת היו לנו הרדמויות נעימות. בגיל חצי שנה התחלנו להבין שמתחיל להילה תלות במוצץ, התלות היא בנו בכדי שנספק לה את המוצץ. בהתחלה היה מדובר בפעם פעמיים בלילה, וברור שהדבר הכי פשוט הוא להכניס לה שנייה אחת מוצץ לפה, היא תחזור לישון וגם אנחנו.כאשר יש גורם תלות, במקרה שלנו זה היה מוצץ, תינוקות נוטים לפתח עמידות לגורם התלות ומספיק שיהיה 'טריגר' קטן כדי שהכל ישתנה, ואז מה שעזר להם בעבר כבר לא יעזור להם. לרוב, התינוקות יתעוררו יותר פעמים בשביל גורם התלות או שזמן ההרדמה יהיה ארוך יותר.וכך היה, הילה שלנו התחילה להתעורר מלא למוצץ וזה לא הסתיים בזה :-( לסיפור המלא לחץ כאן 

למה חשוב ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד?

- כדי שלא יתפתח תלות במוצץ, כלומר בכם להביא את המוצץ לתינוקכם בכל פעם שהוא מתעורר.
- כדי שילדכם יהיה עצמאי יותר וירגיש בטחון בפעולה שהוא יכול לבצע.
- שברגע שהוא מתעוררר באמצע השינה הוא יוכל לקחת בעצמו את המוצץ לישון במהירות וללא צורך בעזרתכם, כך ילדכם ישן טוב ויותר וגם אתם :-)

אז איך מלמדים תינוק לקחת מוצץ לבד?

אפשר להתחיל ללמד תינוקות לקחת מוצץ לבד בגיל 4-5 חודשים , כמובן שככל שהם קטנים יותר תהליך הלמידה יהיה הדרגתי יותר. ואין לצפות שבלילה הם יתעוררו לקחת בעצמם מוצץ מההתחלה :-)

ראשית התחילו בלהניח 2-3 מוצצים במקום קבוע במיטה ואמרו לו בהשכבת היום והערב " יש לך פה מוצצים" ,  אם הזמן ילדכם יבין שיש שם את המוצצים וכמו כל חפץ אחר שנכנס לפיו גם כאן הוא יעשה זאת, בהתחלה לא בטוח שיכניס בצורה הנכונה אבל אתם תראו שבהדרגה הוא יבין וילמד להכניס נכון לפה.

חשוב ללמד את ילדכם לקחת מוצץ בצורה הדרגתית: תלות במוצץ, איך ללמד לקחת מוצץ לבד

* תחילה הקפידו להניח לתינוקכם (בגילאים הקטנים) מוצץ ביד ותובילו את היד שלו לפה כדי שיבין מה אתם מצפים ממנו.

* כאשר תראו שהוא מבצע את הפעולה הזאת עצמאית, תציעו לו מוצץ מהיד שלכם, כדי להפוך את הפעולה מפסיבית לאקטיבית.

* כאשר ישלוט בזה הפסיקו להציע לו לקחת מהיד שלכם ורק תצביעו על המוצצים שמיטה ותגידו: "יש לך פה מוצצים, אתה יכול לקחת".  עשו זאת בהדרגה.

שיהיה בהצלחה :-)